Kryptowaluty dla początkujących

Kryptowaluty dla początkujących

Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej, która jest zabezpieczona kryptografią. Może być używany do kupowania i sprzedawania towarów i usług, podobnie jak tradycyjne pieniądze.

Kryptowaluta jest również znana jako waluta cybernetyczna, ponieważ nie jest kontrolowana przez żaden rząd ani bank centralny. Zamiast tego opiera się na mocy kryptografii, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji.

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, jaką kiedykolwiek stworzono w 2009 roku. Powodem jej powstania było zapewnienie zdecentralizowanego sposobu wymiany, aby ludzie nie musieli polegać na bankach lub innych instytucjach zewnętrznych w celu realizacji transakcji.

Rodzaje kryptowalut i ich zastosowanie

Jak już wiemy, kryptowaluta to cyfrowa waluta, która wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji i kontrolowania tworzenia nowych jednostek.

Najpopularniejszymi obecnie kryptowalutami są:

  • Bitcoin: zdecentralizowana kryptowaluta peer-to-peer stworzona w 2009 roku.
  • Litecoin: zdecentralizowana kryptowaluta peer-to-peer stworzona w 2011 roku.
  • Ethereum: otwarta, publiczna, oparta na blockchain platforma przetwarzania rozproszonego i system operacyjny z funkcją inteligentnych kontraktów.
  • Ripple: scentralizowana sieć, która emituje własną kryptowalutę XRP i świadczy usługi w zakresie płatności międzynarodowych.

Co to jest technologia blockchain?

Technologia Blockchain to zdecentralizowana księga, która przechowuje dane w blokach. Jest to otwarta, rozproszona księga rejestrująca transakcje na wielu komputerach.

Blockchain to podstawowa technologia obsługująca Bitcoin i inne wirtualne waluty, zwane kryptowalutami. Blockchain składa się z trzech części:

  • (1) bazy danych transakcji (księgi),
  • (2) sieci węzłów (komputerów), które weryfikują transakcje
  • (3) protokołu używanego do komunikacji między węzłami.

Co to jest i jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to cyfrowy rynek, na którym handlowcy mogą kupować i sprzedawać kryptowaluty.

Giełda kryptowalut działa jako pośrednik między traderem a rynkiem, umożliwiając handel kryptowalutami bez konieczności bezpośredniej interakcji z indywidualnym animatorem rynku.

Najpopularniejsze giełdy to platformy scentralizowane.

Często są łatwiejsze w użyciu, ale są również bardziej podatne na ataki hakerów, ponieważ przechowują klucze prywatne użytkowników na swoich serwerach.

Zdecentralizowane giełdy są bezpieczniejsze, ponieważ nie przechowują żadnych prywatnych informacji, ale są mniej przyjazne dla użytkownika i wymagają większej wiedzy technicznej.

Więcej informacji o giełdach CEX i DEX znajdziesz również na stronie – https://filarykryptowalut.pl/gielda-dex-czy-cex/

Czym są portfele kryptowalutowe?

Portfele kryptowalutowe to rodzaj portfela cyfrowego, który przechowuje klucze publiczne i prywatne, które umożliwiają wysyłanie i odbieranie cyfrowej waluty oraz monitorowanie salda.

W przeciwieństwie do portfeli fizycznych, portfele kryptowalut to urządzenia elektroniczne, które przechowują Twój klucz prywatny elektronicznie.

Oznacza to, że można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie, o ile właściciel ma dostęp do Internetu.

Istnieje wiele różnych rodzajów portfeli kryptowalut o różnych funkcjach i poziomach bezpieczeństwa.

Generalnie, portfele kryptowalut dzielimy na dwa rodzaje: portfele zimne i gorące.

Zimny portfel kryptowalut to urządzenie sprzętowe, które przechowuje Twoje klucze prywatne w środowisku offline.

Jest to najbezpieczniejszy sposób przechowywania monet kryptograficznych, ponieważ nie ma żadnego połączenia z Internetem.

Należy pamiętać, że korzystając z zimnego portfela, odpowiadasz za bezpieczne przechowywanie jego fizycznego urządzenia.

Powinieneś również upewnić się, że nie zgubisz lub nie zapomnisz o swoich kluczach prywatnych, w przeciwnym razie bardzo trudno byłoby ci odzyskać dostęp do swoich monet.

Gorący portfel to rodzaj portfela, który łączy się bezpośrednio z Internetem i można uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca.

Kompromisem dla tej wygody jest to, że nie jest tak bezpieczny, jak inne rodzaje portfeli.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Istnieje wiele sposobów zarabiania na kryptowalutach.

Wszystko zależy od wiedzy danej osoby na temat kryptowalut, tego, z czym czuje się komfortowo, oraz tolerancji na ryzyko.

Najbezpieczniejszym sposobem na zarabianie pieniędzy jest kupowanie kryptowaluty i trzymanie jej – to tzw. hodlowanie.

Im bardziej zmienna jest cena kryptowaluty, tym większa szansa na zarobienie dużych pieniędzy.

Najbardziej agresywnym sposobem zarabiania pieniędzy jest handel dzienny – kupowanie i sprzedawanie kryptowalut w krótkim czasie.

Wymaga to wysokiego poziomu wiedzy na temat kryptowalut, a ryzyko może być również bardzo wysokie, ponieważ ceny zmieniają się bardzo szybko.

Więcej szczegółów o zarabianiu na kryptowalutach znajdziesz również tutaj – https://eduzarabianie.pl/zarabianie-na-kryptowalutach/

Innym sposobem na zarabianie pieniędzy jest kopanie – wykorzystanie mocy komputera do walidacji transakcji w sieci blockchain w zamian za pewną walutę cyfrową (bitcoin).

Wydobycie wymaga wcześniejszej inwestycji w sprzęt, taki jak karty graficzne lub ASIC.

Ciekawą opcją na zarabianie kryptowalut mogą być również tzw. airdropy czy darmowe kraniki (faucety).